top of page
Vyhledat

Jak se Chorvatsko chystá na euro

Chorvatsko se od 1.1.2023 stane 20. členem eurozóny. Čtyři měsíce před zavedením eura vstoupila v platnost opatření, která mají v souvislosti s přechodem na společnou evropskou měnu ochránit spotřebitele. O těch nejdůležitějších se dočtete v článku.


Ceny povinně v kunách i eurech

Od 5. září do 31. prosince 2023 budou ceny veškerého zboží a služeb duálně uváděny v kunách a eurech v kamenných prodejnách i e-shopech. Povinnost duálního uvádění cen však bude platit i při realizaci propagačních a marketingových aktivit.

Duální uvádění cen je považováno za důležité opatření na ochranu spotřebitelů. Týká se mimo jiné maloobchodníků a poskytovatelů služeb, včetně restaurací, kaváren, hotelů, kadeřnických a kosmetických salonů . Podle informací médií řada dodavatelů, zejména v maloobchodě, začala uvádět ceny v obou měnách již v červenci a srpnu. Výjimky se týkají situací, kdy by duální ceny byly z praktických důvodů příliš těžkopádné.

Ceny musí být uvedeny dvakrát na prodejních místech, v cenících, reklamních brožurách a na webových stránkách. Pokladny byly také převedeny tak, že ceny produktů a celková částka na účtence jsou uvedeny v obou měnách. Kromě toho musí být viditelný pevný směnný kurz pevně stanoven na 1 euro = 7,53450 kuna.


Mzdy a důchody v eurech

Kromě cen budou duálně vyjadřovány i mzdy a důchody. Od 5. září mají zaměstnavatelé povinnost vyjadřovat mzdy a další benefity jak v kunách, tak v eurech. Totéž platí pro důchody.


Etický kodex pro přechod na euro

Chorvatské Ministerstvo hospodářství a udržitelného rozvoje vydalo v polovině července etický kodex, ve kterém jsou všechny podnikatelské subjekty, které přicházejí do styku se spotřebiteli, vyzvány k tomu, aby nezneužily změnu měny k neodůvodněnému zdražování zboží a služeb a že přepočet cen bude prováděn výhradně pevným konverzním kurzem a s cílem zajistit co nejjednodušší porovnávání a přepočítávání cen. Vláda tak chce zajistit nejen hladký, ale i transparentní přechod na euro. Dosud se k etickému kodexu připojilo více než 370 podnikatelských subjektů.


Do projektu na zajištění ochrany spotřebitele při přechodu na euro se zatím zapojilo také pět sdružení občanské společnosti. Jejich zástupci budou sledovat obchody a ceny některých produktů a upozorňovat na možné nepřiměřené zdražování při přechodu na euro. Své první zprávy budou asociace zveřejňovat od října. Počínaje srpnem mohou zveřejňovat i černé listiny těch, kdo neoprávněně zvyšují ceny a převádějí kuny na eura jiným, než oficiálním pevně stanoveným kurzem.

Etický kodex pro přijetí eura v Chorvatsku

Poté, co Chorvatsko 1. ledna 2023 zavede euro, budou moci zákazníci ještě dva týdny platit v obou měnách, ale obchodníci budou muset vracet již pouze v eurech. Od 15. ledna 2023 bude euro jediným platebním prostředkem v Chorvatsku.

358 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page