top of page
peksa.jpg

Mikuláš PEKSA

  • Facebook
  • Twitter

Člen Předsednictva

Narodil jsem se 18. června 1986 v Praze. Vystudoval jsem biofyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a v průběhu studia jsem se specializoval na využití jaderné magnetické rezonance, později pracoval jako výzkumný pracovník a softwarový vývojář. V letech 2017 až 2019 jsem působil v roli poslance Poslanecké sněmovny PČR, kde jsem se stal členem Zahraničního výboru a místopředsedou Výboru pro evropské záležitosti. Od dubna 2017 jsem zastával funkci místopředsedy Pirátů a od roku 2019 předsedám Evropské pirátské straně. Ve stejném roce jsem byl zvolen do Evropského parlamentu, kde jsme se s Piráty přidali do frakce Greens/EFA. 

Já osobně působím ve výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE), pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a hospodářském a měnovém výboru (ECON). Jako europoslanec podporuji inovace a technologický růst, rozvoj umělé inteligence v Evropě a důslednější kontrolu nakládání s veřejnými rozpočty. Mezi nejdůležitější téma řadím přehození evropské ekonomiky na udržitelnou a ekologickou kolej, která nás vyvede z klimatické krize. Věřím, že technologie mají lidem pomáhat a ne je sledovat. Přeji si diplomaticky jednotnou a silnou Evropu, která bude schopna postavit se jak nadnárodním korporacím, tak autoritářským režimům. Mluvím plynně anglicky a německy.

Podpora přijetí eura v České republice je pro mě jedním z hlavních cílů, které jsem si dal, když jsem byl zvolen europoslancem. Současná eurozóna je díky své síle místo, kde se utváří hospodářská politika Evropy. Nemůžeme přijmout situaci, kdy se rozhoduje o nás bez nás. Myslím si, že v současné fázi je potřeba především vést osvětovou kampaň, která přesvědčí Čechy, že euro nás kvalitativně posune dopředu a zařadí do vyspělé a moderní Evropy bez vnitřních hranic. Proto jsem velmi rád, že mohu být součástí iniciativy Euro v Česku, který v tomto poli odvádí výbornou práci. Já za sebe mohu slíbit, že euro (i jeho možná budoucí digitální podoba) zůstane mou politickou prioritou.

bottom of page