top of page
Vyhledat

Stále věřím tomu, že euro přijmeme

“Málokdo si toho může všimnout, ale euro v Česku už z velké části máme. Řada tuzemských firem mezi sebou účtuje a fakturuje v eurech nebo si v eurech berou úvěry. Stejné to je, pokud si chcete pronajmout kancelář nebo komerční prostory ve velkých městech. Český byznys je v podstatě připraven přejít na euro ze dne na den,” myslí si Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, viceprezident Hospodářské komory a člen Předsednictva Euro v Česku.


Tomáš Prouza byl hostem ve čtvrteční debatě v naší sérii “Euro, nebo koruna?” na platformě Clubhouse. Podle něj euro pomůže jak firmám, tak zaměstnancům, kteří v těchto firmách pracují. Bez nutnosti platit kurzové riziko mohou být ušetřené peníze použity na jiné věci, jako třeba na platy zaměstnanců. Zmínil například jednu nejmenovanou olomouckou firmu, která má obrat 800 milionů korun, přičemž ji zajištění kurzu stojí 20 milionů korun ročně.


Podle něj u nás nikdy nebyl politik s kuráží hájit euro a evropskou myšlenku. Přitom dokonce i Marine Le Pen pochopila, že návrat k franku není dobrá věc. Příklady ale můžeme hledat i blíž našim hranicím. Na Slovensku během procesu přechodu na společnou měnu žádná relevantní politická strana nezpochybnila, že euro je dobrá věc a vstup do eurozóny je nejlepším strategickým cílem. Stejně se vyjadřovala i Národní banka Slovenska. Slovákům se navíc podařilo příkladně vyvrátit jeden z euromýtů, že s eurem přijde zdražení. Tamní obchody rok před a rok po jeho přijetí povinně udávaly cenu zboží v obou měnách. Slovenská vláda dokonce poprosila důchodce, aby si měsíc před přijetím nové měny zapsali ceny zboží v obchodech, aby to samé zopakovali i měsíc po jejím přijetí a výsledek porovnali.


Ani Česko nebylo v teoretických přípravách eura příliš pozadu za Slovenskem. Už jsme dokonce měli stanovený termín jeho přijetí na 1. ledna 2010, aby se to pak cimrmanovsky lehce pamatovalo dětem ve škole při hodinách dějepisu. “Nicméně volby v roce 2006 a z nich vzešlá vláda s ministrem financí Vlastimilem Tlustým termín posunula; a pak už se jen odkládal,” vzpomínal Prouza. Stále však věří tomu, že euro přijmeme. Pomohou nám v tom dva hlavní faktory: za prvé blížící se politická změna a za druhé prohlubování jednotného trhu v rámci eurozóny. Kdyby Česká republika, coby významná exportně orientovaná země, zůstala mimo, velmi bychom prodělali. Závěrem Prouza vyzval, že i běžný občan může urychlit přijetí eura. Je důležité, aby se lidé na sociálních sítích obraceli na politiky, ukázali jim, že o euro je zájem, a udělali z něj znovu téma.

Foto: Jan Mudra (Studenta.cz)

179 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page