top of page
Vyhledat

Prvních 16 evropských bank se zapojilo do iniciativy celoevropské platební brány

Rozhodnutí 16 evropských bank o zahájení evropské platební iniciativy uvítala už i Evropská centrální banka (ECB). Cílem této iniciativy je vytvořit jednotné platební řešení pro spotřebitele a obchodníky v celé Evropě, zahrnující platební kartu a digitální peněženku a zahrnující platby v obchodech, on-line platby, platby mezi osobami a výběry hotovosti.


V posledních letech bylo dosaženo významného pokroku směrem k bezpečnému, efektivnímu a integrovanému evropskému trhu plateb zavedením celoevropských infrastruktur v rámci jednotné oblasti plateb v eurech (SEPA). Nicméně fragmentace přetrvává ve způsobu, jakým lidé skutečně platí, ať už online nebo na místě v kamenných obchodech.


Deset evropských zemí má stále vlastní vnitrostátní systémy karet, které nepřijímají karty od jiných členských států EU. Roste také řada inovativních služeb, jako jsou mobilní peněženky, které jsou nabízeny pouze na vnitrostátní úrovni. Současná situace přitáhla iniciativy světových hráčů, jejichž cílem je překonat nedostatky přeshraničních maloobchodních plateb vybudováním nového samostatného ekosystému samostatných plateb. V listopadu 2019 Eurosystém znovu zahájil strategii retailových plateb a vyzval k větší spolupráci mezi evropskými zúčastněnými stranami při poskytování platebních služeb, které odpovídají potřebám evropských zákazníků a posilují autonomii evropského trhu maloobchodních plateb.


Evropská iniciativa pro platby je reakcí na tuto výzvu. Snaží se nahradit vnitrostátní režimy plateb kartou, online a mobilními službami sjednocenou kartou a digitální peněženkou, které lze použít v celé Evropě, čímž se odstraní stávající roztříštěnost. Vzhledem k tomu, že je založen na schématu okamžitého převodu SEPA (SCT Inst), může okamžitě fungovat na dnes již existujících výkonných a sofistikovaných infrastrukturách, jako je například TARGET Okamžité zúčtování Eurosystému (TIPS).


„Evropská iniciativa pro platby stojí před výzvou vyřešit roztříštěnost evropských maloobchodních plateb a měla by zahrnovat všechny země eurozóny a případně celou Evropskou unii,“ uvedl člen Výkonné rady ECB Fabio Panetta. „Předpokládané účinné fungování a rostoucí počet účastníků mají potenciál posílit úlohu evropských poskytovatelů.“


Eurosystém bude i nadále podporovat soukromé iniciativy v oblasti maloobchodních plateb za předpokladu, že budou plnit pět klíčových cílů: celoevropský dosah, vstřícnost vůči zákazníkům, nákladová efektivita, bezpečnost a zabezpečení, evropská identita a správa a v dlouhodobém měřítku globální dosah.


Zdroj: ECB, 2. 7. 2020

37 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page