Vyhledat

Prognóza ČNB: euro za 32 Kč, na dovolenou v zahraničí zapomeňte

Ještě na začátku letošního roku panoval na straně spotřebitelů optimismus z vývoje kurzu koruny, která nebývale posilovala a dostala se i pod hranici 25 Kč za euro. Jakmile však propukla pandemie, propadla se takřka ze dne na den o 11 % na rekordních 27,81 Kč za euro. Spolu s korunou tak padl mýtus o tom, že nás vlastní měna v krizi ochrání.


Když Česká národní banka v dubnu 2017 ukončila devizové intervence, které nás stály 2,012 bilionů korun, většina ekonomů očekávala rychlé posílení koruny až k 24 Kč za euro. Tyto prognózy se však oproti očekávání začaly pozvolna plnit až s dvouletým zpožděním. Přesto zavládl v ekonomických kruzích optimismus, že se v predikcích přeci jen zas tak moc nezmýlili. Doposud tak vše vypadalo, že odborní zastánci vlastní nezávislé měny mají podložené argumenty.


Vlastní měna je nástroj, ale i riziko

Zastánci koruny považovali vlastní měnu za další nástroj navíc, který nám pomůže v dobách krize s tlumením ekonomických šoků, jakoby však zapomněli na průběh krize z roku 2009, kdy se česká ekonomika zotavovala ještě dlouho poté, co státy eurozóny již vykazovaly hospodářský růst. Současná situace nám však umožní druhou prověrku koruny v přímém přenosu. Ta by se dala přirovnat k malé rybářské loďce na rozbouřeném moři, vedle které pluje velká letadlová loď, jež ztělesňuje euro. A tuto paralelu dokazují i reálná čísla. Zatímco 17. února 2020 byl kurz 24,795 Kč za euro, o měsíc později 24. března 2020 se propadl na rekordních 27,81 Kč za euro. Od té doby jako ve vlnách osciluje mezi 27 a 28 Kč. Odpůrci eura budou argumentovat tím, že se vůči dolaru propadlo i euro, což je pravda, ale nevědomky tak používají argument sami proti sobě, protože koruna vůči dolaru dlouhodobě kopíruje trend eura, jenže zatímco euro se v rozbouřeném moři současné krize lehce pohupuje, koruna se propadla o řád hlouběji a způsobuje tak spotřebitelům i exportérům mořskou nemoc (Graf 1).Exportéři by raději stálý kurz

Intervence České národní banky a následující vývoj kurzu nebyly příznivými faktory pro brzké přijetí eura, protože kurz 27 Kč za euro by oslabil kupní sílu našich občanů. Zastánci intervencí tvrdily, že takový kurz podporuje český export, zapomněli ale dodat, že podporuje také levnou pracovní sílu. Česká republika dnes dosahuje zhruba úrovně 90 % HDP průměru EU, zatímco u platů je to jen 30 %. Tento přístup také brání modernizaci naší ekonomiky, jak se to podařilo třeba Estoncům. Pro exportéry však nakonec není tak zásadní, jaký bude kurz při přechodu, jakožto jeho stabilita. Stálý kurz podnikatelům umožní lepší dlouhodobé plánování, díky kterému by jim odpadly nemalé transakční náklady na převod měn a na kurzové zajištění. A jaká měna má nejstálejší kurz vůči euru, ve kterém obchoduje drtivá většina našich firem? Jedině zase euro.


Koruna je drahé pozlátko

Dopad současné krize pro nás bude tvrdý. Ministryně financí Alena Schillerová dnes oznámila, že počítá se schodkem 300 mld. Kč i v roce 2021. Tímto tempem se může lehce stát, že se naše zadlužení začne rapidně přibližovat tolik euroskeptiky kritizovanému jižnímu křídlu eurozóny. Zároveň s tím ČNB 11. května na setkání s analytiky zveřejnila další prognózu kurzového vývoje a ta vůbec není radostná (Graf 2), i přestože její prognózy řadí odborníci spíše mezi ty optimističtější.