top of page
Vyhledat

Petice pro euro je předána na Úřad vlády

V Česku byly v posledních letech sbírány podpisy pod různé petice pro i proti euru. Problémem byla fragmentace a nutnost s peticí fyzicky přijet mezi občany do jejich obcí, nebo si nechat posílat podepsané petiční archy poštou. Mnoho lidí tak nemělo možnost fyzickou petici podepsat a často se o ní ani nedozvědět. Proto se někteří iniciátoři petic rozhodli volit volně dostupné online nástroje simulující podepisování petic. Ty však bohužel nemají žádnou právní závaznost a slouží spíše jako anketa, nebo hůře jako sběr emailů petentů, neboť nikdy nelze prokázat, kdo online petici opravdu podepsal. Teoreticky jste ji mohli podepsat vícekrát, pokud jste vždy použili jiný email, nebo si vymysleli osobní údaje.


Situace s online peticemi se však v únoru v roce 2022 změnila. Ministerstvo vnitra toho času zavedlo nový nástroj na ePetice na Portálu občana, kde bylo možné založit a sbírat podpisy pod právně závaznou elektronickou petici. Vyžadovala však ověřené podpisy, petenti se tak museli hlásit digitální identitou občana. Byl to poměrně omezující faktor, ale i přesto, že nám poté mnoho občanů psalo, že se jim nedaří ePetici podepsat, jsme se rozhodli jít touto cestou.


V závěru minulého roku jsme tedy založili ePetici pro euro vyzývající vládu, aby se řídila závazkem České republiky vyplývajícím z přístupové smlouvy do EU podepsané 16. dubna 2003 a potvrzené referendem ze 13. a 14. června 2003 a zahájila proces vstupu do eurozóny a přijetí společné evropské měny euro včetně bezodkladného splnění všech souvisejících podmínek a stanovila konkrétní časový plán jednotlivých kroků a cílové datum přijetí eura. První z korků, který musí následovat je znovujmenování Národního koordinátora pro euro a spolu s ním následně pokračovat v intenzivním procesu přípravy Česka na přijetí společné evropské měny.


Za půl roku se nám bez prostředků na kampaň a reklamy podařilo jen organickým šířením mezi lidmi nasbírat víc než 5500 ověřených podpisů. Je to zdaleka nejvíc, než měla doposud jakákoliv jiná ePetice zveřejněná na Portálu občana. Většina má jen desítky až stovky ověřených podpisů, druhá nejpočetnější po naší ePetici je za možnost korespondenční volby ze zahraničí a elektronický registr voličů místo voličských průkazů s 1657 ověřenými podpisy. Jelikož čas kvapí a současná vláda, která je nejvíce nakloněná přijetí eura za posledních 15 let, je již v polovině mandátu, nemůžeme čekat, a proto jsme v pondělí 10. července 2023 ePetici pro euro uzavřeli a podali na Úřad vlády. Nyní vyčkáme rozhodnutí o projednání na petičních výborech obou komor parlamentu a případná veřejná slyšení, kde chceme prezentovat argumenty proč by Česko mělo euro co nejdříve přijmout. Pokud se naše záměry letos nepodaří, zopakujeme ePetici znovu na začátku příštího roku.


Seznam ePetic na portálu občana: portal.gov.cz/e-petice/

190 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page