top of page
Vyhledat

Německá vláda navzdory Ústavnímu soudu podpořila stimulační program ECB

Německá vláda podpořila stimulační program Evropské centrální banky (ECB), německá centrální banka se na něm podle ministra financí Olafa Scholze může i nadále podílet. Informovala o tom dnes agentura AFP. Berlín se tak snaží vyřešit námitku německého ústavního soudu, který dal minulý měsíc ECB tři měsíce na to, aby vysvětlila přiměřenost svého programu nákupu dluhopisů, jinak se jej Deutsche Bundesbank nebude moci dále účastnit.


"Tyto masivní zásahy ECB na trzích jsou 'přiměřené' a Bundesbank je z našeho pohledu oprávněná se na nich podílet," napsal ministr financí v dopise předsedovi Spolkového sněmu Wolfgangu Schäublemu.


Rozhodnutí představuje pro Berlín hlavolam. Na jedné straně je vláda povinna respektovat rozhodnutí soudu, ale zároveň nechce narušit nezávislost ECB, jejíž bezprecedentní program stimulace hospodářství udržel eurozónu vcelku. Kritici tvrdí, že ECB tak zaplavila trh levnými penězi a přispěla tím k nadměrnému utrácení některých vlád.


Německo je největší ekonomikou eurozóny a tamní centrální banka má na celkových nákupech ECB značný podíl. Deutsche Bundesbank, jak zní oficiální název centrální banky, je zároveň nejvýznamnějším členem takzvaného eurosystému, tedy sítě centrálních bank zemí eurozóny, v jejímž čele stojí ECB.


Autor: Echo24, 29. 6. 2020

33 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Kommentare


bottom of page