top of page
Vyhledat

Ministr financí Stanjura podepsal souhlas s přijetím eura

Aktualizováno: 27. 12. 2022

Dnešní doba je plná paradoxů a nejinak tomu bylo včera při podepisování zbývajících dokumentů pro vstup Chorvatska do eurozóny od 1.1.2023. Podepisování vedl jako aktuální předseda Rady ministrů český ministr financí Zbyněk Stanjura. Stanjura je členem strany která přijetí eura dlouhodobě odmítá (ODS). O to více je paradoxní, že právě on měl dnes na starost tento slavnostní okamžik. Snad se jednou i my dočkáme chvíle, kdy bude podepisovat stejné dokumenty, ale s tím rozdílem, že se nebudou týkat Chorvatska, nýbrž Česka.

Ročně zavítá do Chorvatska na dovolenou k moři až milion Čechů. Existuje tak velký potenciál, že od příštího roku mezi touto skupinou lidí dojde k nárůstu počtu příznivců přijetí eura v Česku, protože by jim to usnadnilo a zlevnilo dovolenou. Po cestě do Chorvatska totiž budou projíždět už jen zeměmi eurozóny. Navíc českou ekonomiku už začínají ochlazovat vysoké úrokové míry ČNB, a proto stále více firem, ale i občanů, přechází na financování v eurech, kde je úroková míra podstatně nižší, což jen opět podpoří pozitivní nálady ohledně eura a povede ke spontánní euroizaci české ekonomiky.

Ani ECB ale nezůstane s úrokovými sazbami na nule a již oznámila jejich postupné zvyšování v následujících měsících. To vytvoří další tlak na oslabování koruny a s tím spojené již tradiční další zbytečné inflační tlaky. Zároveň tento krok posílí euro vůči dolaru, které oslabuje z důvodu úrokové diference oproti dolaru a napjaté energetické situace v Evropě.

188 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page