top of page
Vyhledat

Euro v Česku posílilo, do svého předsednictva získalo těžké váhy

Nezávislou občanskou iniciativu Euro v Česku, která si klade za cíl připravit Česko na přijetí eura, a to především zvyšováním osvěty a vyvracením euro-mýtů prostřednictvím pořádání veřejných debat a kampaně na sociálních sítích, založil Michael Pascal Večeř už v září 2019. Letos však iniciativa nabrala na síle díky reorganizaci, která vedla k její institucionalizaci a posílení, ale především ji otevřela všem, kteří by se chtěli do boje za přijetí eura zapojit. Od začátku roku se připojilo už téměř 40 zájemců, mezi nimi i mnoho známých jmen a odborníků.

Minulý měsíc se pak konala volba Předsednictva. Z kandidátů vzešla velmi silná trojice:

  • Pavel Telička, hlavní vyjednavač při vstupu Česka do EU, první český eurokomisař i místopředseda Evropského parlamentu s bohatými zkušenostmi z politiky, diplomacie a Evropy. Pavel se tématu eura a jeho podpoře věnuje a již předtím, než se stal členem Eura v Česku, s námi objížděl české obce pří besedách, které jsme pořádali.

  • Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a viceprezident Hospodářské komory ČR, který dobře zná strádání českého byznysu, které mu absence eura v naší zemi způsobuje. Tomáš byl ale především první český pan euro, a tak byl u procesu příprav jeho přijetí od začátku.

  • Mikuláš Peksa, europoslanec za Piráty a předseda Evropské pirátské strany, který patří ve své politické straně mezi průkopníky přijetí eura. Mikuláš v Evropském parlamentu působí mj. v hospodářském a měnovém výboru (ECON). Je tak jedním z mála českých politiků, kteří mají možnost řešit praktické záležitosti a ovlivnit směřování eura, i když Česko zatím stále není v eurozóně.

Předsedou Eura v Česku byl oficiálně v předcházející volbě na tří leté funkční období zvolen zakladatel iniciativy Michael Pascal Večeř.


Díky silnému složení vlastního předsednictva a odhodlané členské základně se nám daří oslovovat stále více lidí napříč celou zemí, a to navzdory pandemii Covid-19, která nás dočasně vytlačila do online prostoru. I v něm totiž organizujeme debaty a fungujeme dál. V květnu nás čeká např. velký duel viceguvernérů národních bank, kde za tu českou bude hostem Marek Mora a za tu slovenskou Ľudovít Ódor. Diskutující doplní bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.


Daří se nám ale oslovovat i významné české firmy, pro které je otázka přijetí eura obzvlášť palčivá. Řada z nich nám vyjádřila podporu, protože věří, stejně jako my, že jim přijetí společné evropské měny zjednoduší fungování a tím zlepší život nám všem, kteří v Česku žijeme. Nedávné průzkumy navíc ukazují výrazný růst pozitivního vnímání přijetí eura ve společnosti. Podle nich je pro přijetí eura už 40 % Čechů. Tento trend je naším vysvědčením a potvrzuje, že naše úsilí má smysl a je pozitivním impulsem pro rozvoj naší země.


Více o našich lidech se dozvíte zde: https://www.eurovcesku.eu/nasilide


363 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Opmerkingen


bottom of page