Vyhledat
  • EIB

ECB zintenzivňuje práci na digitálním euru

Evropská centrální banka (ECB) dnes zveřejnila komplexní zprávu o možné emisi digitálního eura. Zprávu vypracovala pracovní skupina Eurosystému na vysoké úrovni pro digitální měnu centrální banky a schválila ji Rada guvernérů.

Digitální euro by bylo elektronickou podobou peněz centrální banky a bylo by k dispozici všem občanům a podnikům – podobně jako bankovky, avšak v digitální podobě. Díky němu by mohli provádět běžné platby rychle, snadno a bezpečně. Hotovostní peníze by digitální euro doplňovalo, ale nenahrazovalo. Eurosystém bude v každém případě hotovost nadále vydávat.


„Euro patří Evropanům a naším posláním je být jeho opatrovníkem,“ uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová. „Evropané při utrácení, spoření a investování stále více používají digitální prostředky. Naší úlohou je zajistit důvěru v peníze. To znamená zajistit, aby euro bylo na digitální věk připraveno. Měli bychom být připraveni digitální euro vydat, pokud by taková potřeba nastala.“


Pracovní skupina Eurosystému, v níž jsou zastoupeni odborníci z ECB a 19 národních centrálních bank eurozóny, určila možné scénáře, které by emisi digitálního eura vyžadovaly. K těmto scénářům patří zvýšená poptávka po elektronických platbách v eurozóně, která by vyžadovala evropský bezrizikový digitální platební prostředek, výrazný pokles používání hotovosti jako platebního prostředku v eurozóně, zavedení globálních soukromých platebních prostředků, které mohou zvýšit regulatorní obavy a představovat rizika pro finanční stabilitu a ochranu spotřebitelů, a plošné použití digitálních měn centrálních bank emitovaných zahraničními centrálními bankami.

„Technologie a inovace mění podoby naší spotřeby, práce a vzájemných vztahů,“ uvedl člen Výkonné rady ECB a předseda pracovní skupiny Fabio Panetta. „Digitální euro by podpořilo orientaci Evropy směrem k nepřetržité inovaci. Také by přispělo k její finanční svrchovanosti a posílilo by mezinárodní úlohu eura.“


Digitální euro by zachovalo veřejný statek, který euro obyvatelům přináší: volný přístup k jednoduchému, univerzálně přijímanému, bezrizikovému a důvěryhodnému platebnímu prostředku. Představuje také výzvy, ale ty může Eurosystém dodržováním vhodných strategií při návrhu digitálního eura zohlednit.